Uykuda Horlama

Son dönemlerde kişilerin kendilerinin ve çevresindeki insanların en çok şikayet ettiği sağlık sorunlarından birisi uykuda horlama olmaktadır. Basit bir sorun gibi görülüp çoğu zaman üzerine düşülmeyen bir sorun olan horlama birçok hastalığın belirtisi olabilirken aynı zamanda kişiyi kendi uykusundan uyandırabilecek kadar şiddetli bir hale gelebilmektedir. Uykuda meydana gelen horlama; solunum yollarının daralması sonucunda nefes alıp verme esnasında geçiş yapan havanın geçişinin durması ve solunum işlevinin tam olarak gerçekleşememesi sonucunda meydana gelen bir sorun olmaktadır. Horlama aynı zamanda vücudun uyku halinde yeterince dinlenememe sorununu da beraberinde getirmektedir.

 

Horlamanın Altında Yatan Nedenler Nelerdir?

 

Bir kişi uykusunda ciddi bir horlama sorunu yaşıyor ise ve bunu çevresinden de duyuyor ise bu durumu mutlaka çözüme kavuşturmalıdır çünkü horlamanın altında yatan nedenler basit nedenler olabilirken aynı zamanda cerrahi uzmanlık gerektiren ciddi sağlık sorunları da olabilmektedir. Horlamayı tetikleyen en büyük nedenlerin başında aşırı kilo sorunu gelmektedir. Özellikle obezite hastaları çok fazla horlama sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Solunum yollarında bademcik ve geniz eti oluşumu horlamayı oluşturan ve tetikleyen bir diğer neden olmaktadır. Geniz eti oluşumu en fazla çocuklarda görülürken yetişkin insanlarda da görülebilen bir durumdur. Dolayısıyla bademcik ve geniz eti de horlamaya neden olurken bu durum çocuk yaştaki hastalarda da görülebilmektedir. Kişinin küçük dil ya da yumuşak damağı sarkmış ise bu durumda horlamaya davetiye çıkaran bir durumdur. Çünkü sarkan küçük dil ya da yumuşak damak dokusu solunum yollarını tıkayarak nefes alıp vermeyi zorlamaktadır. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların kullanımı da solunum yollarını direk olumsuz yönde etkileyen ve horlamaya kapı aralayan davranışlar olmaktadır.

 

Uykuda Horlama Nasıl Engellenir?

 

Horlama şikayetlerinin oluşmaması için öncelikle vücudu ideal kilosunda sabitlemek ve vücudun aşırı kilo almasını engellemek gerekmektedir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak horlamayı baştan engellemek için önemli bir adım olacaktır. Ayrıca uyku boyunca sırt üstü yatmak yerine yana dönerek yatmak da uykuda horlama eğiliminin önüne geçmiş olacaktır.

Bir cevap yazın