Uyku Apnesi

Uyku ve yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen hastalıkların başında uyku apnesi gelmektedir. Çoğu zaman horlama ile karıştırılabilen ve ciddi bir sağlık sorunu olan uyku apnesi, aslında horlamadan bağımsız farklı ancak birbirini tetikleyen bir sağlık sorunu olmaktadır. Uyku apnesi, kişinin kendi kendisine geçirebileceği ve engelleyebileceği bir hastalık türü değildir. Bu nedenle de uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerin bu durumu çözmeleri için mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek uzman doktora başvurmak durumundadır. Aksi takdirde ciddiye alınmayan uyku apnesi sorunu ciddi hasarları ve ciddi sorunları da beraberinde getirecektir.

Uyku Apnesi Nedir?

Horlama sorunun sebebiyet verdiği önemli sağlık sorunlarının başında uyku apnesi gelmektedir. Uyku apnesi tıp biliminde; uyku halinde solunum faaliyetlerinin durması olarak tanımlanmaktadır. Gün içerisinde ve uyku halinde sıklıkla tekrarlanabilmesi olası bir durum olan uyku apnesi esnasında üst solunum yolarının kasları gevşemektedir. Kişinin küçük dili büyümüş ise, yumuşak damağı olması gerektiğinden daha büyük bir hale gelmiş ise ya da bademcikler solunum yolunu tıkamış ise bu durum tıp uzmanları tarafından “Uyku Apnesi” sorunu olarak adlandırılmaktadır. Uyku apnesi sırasında vücut solunum almak için çaba göstermektedir bu esnada çaba sonucunda beyin uyanacağından dolayı hava yolu açılmaktadır. Ancak uyku apnesi geçiren bir kişi solunumunun durduğu ana kadar şiddetli ve aşırı bir şekilde horlamaktadır. Solunum faaliyetleri düzene girse de bu noktadan sonra kişi horlamaya devam etmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu olan uyku apnesi göz ardı edildiğinde ve tedavi edilmediğinde trafik kazalarına, diyabet hastalığına ve astım hastalığına neden olmaktadır.

Uyku Apnesinin Nedenleri Nelerdir?

Uyku apnesi hastalığının en temel nedeni; solunumun gerçekleştiği solunum yollarında hava geçişini engelleyecek şekilde kasların gevşemesi olmaktadır. Bu durum oldukça eskiye dayanıyor ise solunum yollarındaki kas gevşemesi ve solunum yollarının daralması olayı aynı zamanda solunum yollarının harabiyet görmesine ve uyku apnesi sendromunun yaşanmasına neden olmaktadır. Aşırı kiloya sahip olan, bademcikleri ve geniz eti olan kişiler de birer uyku apnesi hastalığına aday kişiler olmaktadır. Bu sebepler doğrultusunda uyku apnesi yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da görülen bir sağlık problemidir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın