Uyku Apnesi Testi

Kişinin uyku halinde iken solunum yollarının genişleyen kaslar nedeni ile tıkanarak nefes alıp verme işleminin en az 10 saniye boyunca kesilmesi ile meydana gelen sağlık sorununa “Uyku apnesi” adı verilmektedir. Altında birçok neden olabilen uyku apnesi hastalığı, göz ardı edilerek tedavisi geciktirildiğinde ciddi sonuçlara, ciddi hastalıklara hatta ölümlere dahi sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle uyku apnesi; belirli tanı, teşhis aşamalarının ardından acil bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu olmaktadır. Uyku apnesi nüksettiği anda meydana gelen nefes alamama sorunu birkaç dakika aralıklar ile birkaç kez tekrarlayabilmektedir. Uyku apnesi sorunu arttığında bu durum ölümle sonuçlanacak duruma gelebilmektedir. Uyku halinde gelen uyku apnesi bu nedenle de çoğu zaman kişilerin hasta olduklarını gösteren bir durum olmadığından kişiler, uyku apnesi olduklarını anlayamamaktadır.

Uyku Apnesi Nasıl Engellenir?

Solunum yollarına bağlı olarak nefes alamama sorunu ile meydana gelen uyku apnesi sorununun altında yatan temel nedenler aşırı kilo, alkol ve sigara kullanımı olmaktadır. Uyku apnesi hastalığının oluşmasını engellemek ise basit teknikler ile mümkün olmaktadır. Uyku apnesi hastalığına engel olabilmek için öncelikle aşırı kilodan kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca uyku apnesine neden olabilecek alkol ve sigara kullanımından kaçınmak da uyku apnesini engelleyecek bir diğer yöntem olabilmektedir. Kilo kaybı ile neredeyse %50 oranında engellenebilecek olan uyku apnesi aynı zamanda sırt üstü yatış pozisyonundan kaçınarak da engellenebilmektedir. Uyku apnesini ortaya çıkaran bir diğer faktör ise uyku ilaçlarıdır. Uyku apnesini engellemenin bir diğer yöntemi ise uyku ilaçlarını kullanmamaktır.

Uyku Apnesi Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Uyku apnesi hastalığının teşhis ve tedavi sırasında ilk olarak kullanılan yöntem uyku apnesi testi olmaktadır. Uyku apnesi tedavisinde büyük bir öneme sahip olan uyku apnesi testinin tıp alanındaki karşılığı “Polisomnografi” olmaktadır. Uyku apnesi testi; gece boyunca hastanın beyin ve solunum faaliyetlerinin kaydedilmesini sağlayan bir test olmaktadır. Bu test sayesinde hastanın uyku esnasında ağız ve burun hava dolaşımı, horlama, kalbinin hızı ve bacak hareketleri gibi ölçütlere bakılmaktadır. Test sırasında vücudun farklı noktalarına kablolar bağlanarak makine yardımı ile sinyaller oda dışında bulunan bilgisayar ekranına alınmaktadır. Bu sayede test işlemi yapılarak verilere ulaşılmaktadır.

 

Bir cevap yazın