Uyku Apnesi Tedavisi

Kişilerin uyku kalitesini olumsuz yönde fazlasıyla etkileyen ve aynı zamanda göz ardı edildiğinde kişiye ölümcül sonuçlar dahi doğurabilen sağlık sorunlarından birisi de uyku apnesi olmaktadır. Uyku apnesi; kişinin uyku halinde iken solunum yollarındaki kasların solunum yolunu kapatacak kadar gevşemesi sonucunda nefes alıp verme işlevini yerine getirememesi ile meydana gelen bir sağlık sorunu olmaktadır. Dolayısıyla da uyku apnesi; ertelenmeden tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur aksi takdirde uyku apnesi yaşayan kişilerde ağır hastalıklar hatta ölümcül kazalar riski de artmış olacaktır.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır ancak bu belirtilerin en belirgin olanı uyku halinde iken solunumun durması olayıdır. Diğer uyku apnesi belirtileri ise;

  • Horlama,
  • Ağızda kuruma,
  • Solunum durması,
  • Aşırı terleme,
  • Reflü,
  • Uyku sırasında sık sık idrar hissi gelmesi,
  • Uyku halinde huzursuzluk yaşama gibi belirtiler olmaktadır.

Bu belirtilere ek olarak şiddetli ve sık görülen baş ağrısı, depresyon izlenimi, sabah yorgun uyanma hissi, sürekli uyuma isteği ve yorgunluk gibi belirtiler de kişide uyanık halde iken görülen uyku apnesi belirtileri olmaktadır. Uyku apnesi sorunu yaşayan kişiler, günün herhangi bir zamanında ciddi sorunlar yaşayabilirken aynı zamanda uyku apnesi yaşayan kişilerde uyku halinde iken ani ölüm, kalp yetmezliği hastalığı, kilo vermede zorluk, solunum yetersizliği, kontrol edilemeyen diyabet hastalığı ve cinsel anlamda isteksizlik gibi sorunlar ile de karşı karşıya kalmaktadır.

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Uyku apnesine neden olan etkenler saptandıktan sonra şayet nedenin kilo fazlalığı olduğu anlaşılır ise öncelikle fazla kilo şikayeti ortadan kaldırılarak tedavi süreci başlamaktadır. İlerlemiş uyku apnesi hastaları için en sık tercih edilen tedavi yöntemlerinin başında CPAP tedavisi gelmektedir. Bu tedavi sırasında otomatik ayarlama ile sabit basınçlı bir cihaz hastaya bağlanarak hastanın takip edilmesi sağlanır. Şayet hasta CPAP cihazını kullanmakta zorlanır ise ve uyku apnesi hastalığı ilerlememiş durumda ise hastaya ağız içi aparey verilerek hastalığın tedavisi edilmesi sağlanmaktadır. Bu aparey sayesinde hastanın solunum yollarının tıkanması engellenmektedir.

 

 

Bir cevap yazın