Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

 Genellikle uyku halinde iken görülen ve kişilerin uyku kalitesini büyük oranda düşüren önemli hastalıklardan birisi de uyku apnesi hastalığı olmaktadır. Altında birçok temel neden yatan uyku apnesi hastalığını bir anda ve belirgin bir şekilde fark etmez mümkün olmadığı gibi kendisini hemen göstermeyen bir hastalıktır. Çünkü uyku halinde meydana gelen uyku apnesi hastalığı kişilere uyku halinde rahatsızlık verse de bu durum hemen anlaşılmayabilmektedir. Ancak kişi, uyku halinde uyku apnesi belirtilerini yaşıyor ise ve bunun uyku apnesi olduğunu saptayamasa bile anında bir uzman doktora başvurarak şikayetlerini dile getirerek gerekli testleri yaptırmalıdır. Şikayetler doğrultusunda ilgili uzman doktor, kişiyi doğru yöntem ve teknikler ile tedavi sürecine yönlendirecektir.

Uyku Apnesi Nasıl Bir Hastalıktır?

Uyku halinde kişileri son derece rahatsız eden hatta ölümcül sonuçlar dahi doğurabilen uyku apnesi hastalığı; uyku anında solunum yollarında yer alan kasların olması gerekenden daha fazla gevşeyerek solunum yollarını tıkayarak kişinin nefes alıp vermesini yani solunum faaliyetlerini gerçekleştirmesini engellemektedir. Kişinin uyku esnasında en az 10 saniye nefessiz kalması uyku apnesi sorununun en büyük belirtisi olmaktadır. Bu nefes alamama durumu uykuda iken birkaç kez aralıklar ile meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda nefes alamama halinde kişi uykusunda aşırı ve gürültülü bir şekilde homurdanabilmektedir. Solunum normal düzeye geldiğinde ise kişide aşırı horlama çok sık görülmektedir. Bu horlama kişiyi rahatsız etmese de çevresindeki aile fertlerinin uykularından uyandıracak şiddette olabilmektedir.

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kişinin vücudunu dinlenmeye çekerek dış dünyadan bağlarını tamamen kopardığı zaman dilimi uyuduğu saatlerdir. Bu süreç içinde eğer kişi nefes almakta zorlanıyor ise ve hatta nefes alamadığı için uykusundan uyanıyor ise bu ciddi bir uyku apnesi hastalığının en belirgin belirtisi olabilmektedir. Uyku sırasında kişinin solunum yollarındaki kasların gevşeyerek nefesin geçiş noktası olan solunum yolunu tıkanması sonucunda nefes alıp verme işlemi zorlaşırken aynı zamanda göğüs kafesinde de basınç meydana gelmektedir. Bu durumda bu şikayetler doğrultusunda göğüs hastalıkları bölümüne gidilerek göğüs cerrahisi uzmanına gidilmelidir. Göğüs cerrahi uzmanı şikayetler doğrultusunda testler ve tahliller yaparak doğru tanılama yöntemleri ile teşhis koyacaktır.

Horlama Tedavisi Fiyatları yazısına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın