Horlamaya Neden Olan Etkenler

Horlamak insanların uyku esnasında etraflarındaki insanları en çok rahatsız eden problemlerden biridir. Kişi uyku esnasında horladığının farkında olmasa dahi muhtemelen etrafındaki insanlar bu durumun oldukça farkındalar.

Uyku sırasında bu sorunun ortaya çıkmasına birçok şey neden olabilir. Kişilerin yaş ve cinsiyet durumuna göre horlamaya neden olan etkenler olabiliyor.

Horlamanın Nedenleri Nelerdir?

Horlamanın en önemli nedenlerinden biri de boğazlarda yer alan dokuların olması gerekenden büyük olmasıdır. Aynı zamanda bu bölgelerde yer alan kist ve benzeri kitleler de horlamaya neden olabiliyor.

Kişilerin ağız kısımlarındaki küçük dil olan bölgenin gereğinden daha sarkık olması solunum yolunun daralmasına neden olabiliyor. Bu durumda uyku esnasında horlamaya neden oluyor.

Aşırı Kilo Horlama Nedeni Olabilir Mi?

Horlama hem kilolu insanlarda hem de zayıf insanlarda görülebilen bir duru olsa da büyük oranda kilosu fazla olan insanlarda ortaya çıkıyor. Özellikle obezite sorunu yaşayan ve bu sorun neticesinde aşırı kiloya maruz kalan insanlarda horlamak artık normalin ötesinde bir sorun olarak değerlendiriliyor.

Kilo vermek ve boyun kısmının biraz incelmesi ile birlikte kişi daha rahat bir şekilde nefes alabilir ve horlama problemini az da olsa giderebilir.

Uyku Pozisyonu: Horlama Nedenlerinden Biri

İnsanlar yanlış şekillerde uyudukları için horlama problemini yaşayabiliyorlar. Daha çok yan yatıp uyumak yerine sırt üstü uyumayı tercih eden insanlar da bu problem görülüyor.

Bu durumu uyku esnasında kontrol etmek zor olsa da uyku esnasında horlamaya bağlı olarak uyandığınızda yatış pozisyonunu değiştirebilirsiniz.

Sinüzit ve Diğer Sorunlar

Sinüzit hastalığı da horlama nedenleri arasında bulunuyor. Alerji ve soğuk algınlığı gibi durumlarda bu rahatsızlığı olan insanlarda horlama sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Aynı zamanda alkol, saman nezlesi, burunda bulunan şekil bozuklukları de horlama nedenleri arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın