Horlamaya Ne İyi Gelir?

Horlama hastalığı kişinin kendisinin ve özellikle çevresindeki insanların uyku ve hayat kalitesini son derece düşüren bir solunum yolu hastalığı olmaktadır. Horlama hastalığı, birçok hastalığın öncül belirtisi olurken uyku apnesi, solunum yolları tıkanıklığı, sinüzit ve bronşit gibi hastalıkların habercisi olmaktadır. Horlayan kişi fark etmese de ve çoğu zaman bu kişiler horladığını kabul etmese de bu hastalık çevresindeki kişiler tarafından çoğu zaman bir işkence haline gelebilmektedir. Uyku kalitesini ciddi oranda düşüren horlama hastalığı, altında yatan nedenler saptandığında birçok cerrahi yöntem ile ya da basit önlemler ile önlenebilecek bir hastalık olmaktadır.

Horlama Hastalığının Altında Yatan Nedenler Nelerdir?

Horlama hastalığı; solunum yolları hastalıkları nedeni ile meydana gelebileceği gibi birçok alerjik nedenlerden dolayı nefes borusunun tıkanması nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Alerjik polenler, toz molekülleri, baharatlar, toz biber ve soğuk hava gibi nedenler nefes borusunu tıkadığından dolayı kişiler geceleri horlayabilmektedir. Aynı zamanda horlama hastalığının nedenlerinden bir diğeri uyku halinde iken yatış şekli olmaktadır. Kişi uykusunda sırt üstü yattığında solunum yolları kasları kasılıp gevşemektedir ve bu durumda solunum yolları daraldığından dolayı horlama meydana gelmektedir. Horlama hastalığının altında ve çok sık görülen nedenlerden birisi de ağız şekli yani ağız anatomisinden kaynaklanan sorunlar olmaktadır. Kişinin küçük dil uzaması var ise ya da yumuşak damak yapısı sarkmaya başlamış ise nefes borusu kasları daraldığından dolayı şiddetli bir şekilde horlama meydana gelmektedir. Horlamanın altında yatan bir diğer neden ise fazla kilodur. Özellikle obezite hastası olan kişilerin vücutlarında yağ dokusu çok fazla olduğundan dolayı solunum kasları daraldığından horlama yine şiddetli bir şekilde görülmektedir.

Horlamanın Önüne Nasıl Geçilebilir?

Kilo kontrolü yapmak ve fazla kilolardan kurtulmak horlamayı engellemek için ilk önlem yöntemi olmaktadır. Ayrıca polen ve baharat gibi unsurlara alerjisi olan kişilerin polenlerden ve baharatlar ile temas etmekten uzak kalması da horlamayı engellemektedir. Özellikle polen ve benzeri gibi nedenlerden dolayı horlama sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin yatmadan önce duş almaları horlamayı engelleyen en büyük önlem olmaktadır. Tüm bu durumların dışında olan nedenlerden horlama meydana geliyor ise bu durumu engellemek için mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Horlama Tedavisi Fiyatları yazısına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın