Horlamanın Sebepleri

Son dönemlerde insanların en fazla şikayet ettiği sağlık sorunlarının başında horlama gelmektedir. Horlama; kişinin uyku halindeyken kendisinin duymadığı ancak çevresindeki kişileri uykusundan dahi uyandıracak şekilde ses çıkartmasıdır. Cerrahi bir sağlık sorunu olan horlama probleminin altında solunum yollarından yada burun yapısından kaynaklanan birçok etken yatmaktadır. Dolayısıyla da horlamanın tedavi edilmesi ve altında yatan nedenlerin kalıcı bir çözüme ulaştırılabilmesi için horlama şikayeti olan hastaların öncelikle uzman bir doktora başvurarak uygun olan bir cerrahi yöntem ile tedavi olması gerekmektedir.

Horlamaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Birçok neden horlamayı tetikleyen hatta horlamayı oluşturan temel neden olabilmektedir.

  • Horlama nedenlerinin başında uyku pozisyonu gelmektedir. Sırt üstü yatıldığında solunum kasları genişlediğinden dolayı horlama meydana gelecektir. Sağa ya da sola dönüldüğünde horlama kesilebilir.
  • Alkol kullanımı horlamaya neden olabilmektedir. Fazla alkol kullanımı boğaz kaslarını genişletir ve bu nedenle de horlama şikayetleri baş göstermektedir.
  • Bazı kişilerin toz ve polen gibi faktörlere alerjisi bulunmaktadır. Bu alerjisi sonucunda da saman nezlesi meydana gelmektedir. Saman nezlesi aynı zamanda uyku halinde horlamaya neden olmaktadır.
  • Uyku apnesi horlamayı meydana getiren bir diğer önemli etkenlerin başında gelmektedir. Uyku halinde büyük dil ya da küçük dil ile solunum yolları tıkanabilir ve bu durum kişinin nefessiz kalarak yüksek sesle horlamasına neden olabilmektedir.
  • Sinüs boşluklarının iltihaplanması sonucunda sinüzit hastalığı meydana gelmektedir. Sinüzit sonucunda solunum yollarında tıkanıklık meydana geleceğinden dolayı şiddetli horlama durumu yoğun olarak görülmektedir.
  • Ağız içinde meydana gelen küçük dilin ya da yumuşak damak sarkıklığı da horlamaya neden olmaktadır.
  • Geniz eti sorunu özellikle çocuk hastalarda görülmektedir. Çocuklarda meydana gelen geniz eti sorunu da çocuklarda çok sık görüldüğü gibi yetişkinlerde de görülmektedir. Bu durum da aynı zamanda horlamaya neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Horlama Teşhisi Nasıl Konulmaktadır?

Horlama, kişinin kendisinin uyku halinde iken duyamadığı ancak aile fertlerini uykudan uyandıracak derecede ciddi bir sorundur. Bu sağlık sorunu karşısında cerrahi bir uzmana başvurulmaktadır. Cerrahi uzmanlar çeşitli testler ve tahliller uygulayarak bu şikayetin horlama ya da uyku apnesi olduğunu saptadıktan sonra gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.

Horlama Tedavisi Fiyatları yazısına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın