Horlama Sebepleri ve Tedavisi

 Ciddi bir uyku sorunu haline gelen horlama, çoğu zaman göz ardı edilse de aslında kısa sürede çözüme kavuşturulması gereken bir sağlık problemi olmaktadır.  Çeşitli hastalıkların habercisi olabilen horlama, tedavi edilmediği ve önlem alınmadığı takdirde ciddi sonuçları da beraberinde getiren bir hastalık olmaktadır. Bu nedenle de eğer ortada bir horlama sorunu var ise öncelikle sebepleri üzerine yoğunlaşmalı ardından ise uygun tedavi yöntemleri ile tedavi sürecine geçilmelidir. Aksi takdirde horlama sorunu ciddi hastalıkların nedeni haline gelebilmektedir.

 

Horlamanın Sebepleri Nelerdir?

 

Horlama sorunun altında yatan basit ya da ciddi birçok sebep olmaktadır. Bu sebepler içinde en çok görülen belirgin sebepler; aşırı kilo oluşumu, uykuda yatış şekli, alkol ve sigara tüketimi yer alır. Ağız yapısı bozuklukları, bademcik ve geniz eti oluşumu, alt çene yapınsın olması gerekenden küçük olması, dilin olması gereken ölçülerden daha büyük olması, burun yapısının eğik olması, saman nezlesi, sinüzit hastalığı ve konka hipertrofisi hastalığı olmaktadır. Bu şikayetler horlamaya sebep olurken aynı zamanda basit yöntemler ile ya da ileri derecede cerrahi ameliyat yöntemleri ile tedavi edilebilecek hastalıklar ve sorunlar olmaktadır.

 

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Horlama tedavisinin küçük çaplı bir diyetten başlayarak ileri dereceli cerrahi yöntemlere kadar birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Cerrahi yöntemler ile horlama tedavisinde kesin bir sonuç alınırken basit yöntemler ileri seviyeye ulaşmış olan horlama sorununa kesin ve kalıcı çözümler getirmeyebilmektedir. Horlama sorunu çoğu zaman yatış şeklinden kaynaklanan bir durum olabilmektedir. Eğer horlama sebebi yatış şekli ise bu durumda tedavi yöntemi olarak pijamanın arkasına minik bir top dikilmektedir. Böylece kişinin sırt üstü yatması engellenerek yan yatması sağlanmaktadır. Ancak ileri seviyedeki horlama sorununda asıl süreç tanı koyma ile başlamaktadır. Sinüzit ve benzeri gibi nedenler ile meydana gelen horlama sorunu ilaç tedavisi ile ortadan tamamen kaldırılırken burun yapısı eğriliğinden, damak ya da küçük dil sarkmasından kaynaklanan nedenler için cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Tanı koyma aşamasında yapılan testler sonucunda horlamanın aslında bir uyku apnesi sorunu olduğu tespit edilir ise bu durumda olan ileri derece uyku apnesi hastaları cerrahi yöntemler ile tedavi edilmemektedir.

 

Bir cevap yazın