Horlama Protezi

Horlama protezleri horlama ve uyku apnesinin semptomatik tedavisinde en çok kullanılan ve en başarılı yöntemlerden birisidir. Ağızdan alınan ölçüler ile kişiye özel olarak üretilmektedir. Kişiye özel üretilmeyen prefabrik horlama protezleri de piyasada bulunmaktadır ancak tedavi etkinliği ve kullanım kolaylığı açısından kişiye özel üretilen protezler kadar başarlı değillerdir.

Bu konu hakkında sık sorulan soruları derledik sizde sorularınız varsa yazabilirsiniz.

1- Horlama Protezi Geceleri mi Takılıyor, Rahatsızlık Veriyor mu?

Evet, Horlama Protezi sadece geceleri uyurken kullanılıyor. Rahatsızlık vermiyor aksine gece uyurken horlamayı ve tıkanmayı engellediği için kişi daha rahat nefes alıyor ve daha konforlu uyuyor.

2- Protez boğaza kadar mı uzanıyor?

Hayır, sadece dişlerden destek alınıyor. Bundan dolayı kullanımı rahattır.

3- Protez ne kadar sürede etki edecek?

Kullanılmaya başladığı ilk geceden itibaren etki göstermeye başlıyacaktır. Horlama ve tıkanmaların sayısı ilk geceden itibaren azalacaktır.

4- Protez malzeme olarak sert midir?

Tedavi etkinliğin artması için sert malzemeden imal edilmiştir. Fakat protezin sert malzemeden yapılması protezin kullanımı açısından güçlük yaratmaz.

5- Protez aşırı kilolu hastalarda veya aşırı kilolu kişilerde tedavi ediciliğe sahip midir?

Evet, aşırı kilolu hastalarda da tedavi edici etkinliğe sahiptir. Fakat kilo verilebildikçe daha etkili ve çok daha kısa sürede iyileşme gerçekleşmektedir. Hastaların mevcut kilolarından daha fazla kilo almamaları da önemlidir.

6- Alt çenenin üst çeneye göre daha geri pozisyonda konumlandığı (retrognathia: alt çene gelişim geriliği) durumlarda etkili midir?

Alt çenenin üst çeneye göre daha geri ve küçük kaldığı, üst çenenin alt çeneyi daha çok örttüğü durumlarda da protez uygulanabilir.

Bir cevap yazın