Horlama Nedenleri

Alerjik rinit (saman nezlesi): Toz ya da polen gibi alerjik tepki vermenize neden olan bir alerjen soluduğunuzda, daha çok gözlerde ve burunda çeşitli belirtilere neden olan bu duruma saman nezlesi adı verilir. Bu belirtilerin başında da burun akması, geniz akıntısı ve sinüs iltihabı gelir. Bunların hepsi de solunum yollarında tıkanıklığa ve dolayısıyla horlamaya neden olacak belirtilerdir.

Sinüzit: Sinüs boşluklarının iltihaplanmasına sinüzit veya sinüs enfeksiyonu denir. Alerji, soğuk algınlığı ya da burundaki şekil bozuklukları sinüzite neden olabilir. Sinüs boşluğu bakteri ya da virüs yüzünden şişer ve mukoza salgısı sinüslerde birikir. İltihap sinüslerde ağrıya, basınca, ciddi tıkanıklıklara ve geniz akıntısına yol açabilir. Sinüzitin nefes almayı zorlaştırması uyku sırasında bu nedenle horlamaya sebep olur.

Yaşlanma: İleri yaşlarda üst havayolunun kas tonusunun azalması ve vücuttaki yağ artışı, üst havayolunda tıkanmaya eğilim oluşturmaktadır. Yaşla birlikte horlama görülme sıklığı da artmaktadır.

Obezite: Üst hava yolunda yağ birikimine sebep olduğu için horlama riskini artıırmaktadır.

İlaçlar: Bazı antidepresan ilaçlar, alkol ve tütün kullanımı riski arttırmaktadır.

Anatomik faktörler: Üst havayolundaki (Burun,dil,çene, bağdemcik gibi) herhangi bir anatomik anomali horlamaya sebep olabilir.

Yatış pozisyonu: Sırtüstü yatış pozisyonunda yer çekiminin etkisi ile hava yolunda daha fazla daralma meydana gelerek horlamaya sebep olabilir.

Bir cevap yazın