Horlama Neden Olur?

 Uyku, vücudun günün yorgunluğunu attığı ve kendisini dinlenmeye çektiği bir süreçtir. Bu süreçte vücut ne karda rahat bir uyku uyursa vücut o kadar dinlenebilmektedir. Horlama ise bu uyku kalitesini düşüren ve vücudun tam anlamı ile dinlenmesini engelleyen önemli bir sağlık sorunu olmaktadır. Birçok ciddi hastalığın habercisi olabilen horlama hastalığı, aynı zamanda uyku süresi boyunca kişinin ve çevresindeki bireylerin de uyku kalitesini oldukça düşürmektedir. Çoğu zaman uykusunda horlayan birçok kişi horladığını kabul etmese de aslında bu ciddi bir sorundur ve çevresindeki kişiler şayet horladığını dile getiriyor ise kişi hem kendi sağlığı için hem de ailesinin uyku sağlığı için mutlaka uzman bir doktora giderek kontrollerden geçmeli ve bu sorunun nedenini mutlaka öğrenerek tedavi olmalıdır.

Horlamayı Meydana Getiren Nedenler Nelerdir?

Horlama hastalığının altında yatan birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler basit yöntemler ile ortadan kaldırılabileceği gibi bazı nedenler ise uzman bir cerrahinin uygulayacağı yöntemler ile ortadan kaldırılabilmektedir.

  1. Vücudun olması gerekenden daha fazla kiloya sahip olması horlamaya neden olan etkenlerden birisi olmaktadır. Vücutta yağ oranının fazla olması ile meydana gelen aşırı kilo solunum yollarında yer alan kasların aşırı bir şekilde gevşemesine ve bu nedenle de kişilerin uykusunda horlamasına neden olmaktadır.
  2. Sırt üstü yatış pozisyonu horlamayı etkileyen bir diğer neden olmaktadır. Sırt üstü yattığı için horlayan birçok kişinin sağa ya da sola dönerek yan yattığı zaman horlaması kesilebilmektedir.
  3. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların kullanımı aynı zamanda solunum yolları kaslarının gevşemesine neden olmaktadır bu nedenle de öncelikle yatmadan alkol ve sigara kullanan kişilerde horlama oranı oldukça yüksek olmaktadır.
  4. Ağız anatomisinin bozuk bir yapıya sahip olması horlamayı etkileyen bir diğer nedendir. Kişinin küçük dili olması gerekenden uzun ise ya da yumuşak damak sarkması meydana gelmiş ise horlama belirgin ve gürültülü bir şekilde görülebilmektedir.

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Horlama nedeni fazla kilodan ya da alkol ve sigara kullanımından kaynaklanıyor ise öncelikle bu durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Şayet ağız anatomisi ya da solunum yolları hastalıklarından dolayı horlama meydana geliyor ise bu durum uzman cerrahlar tarafından ameliyat yöntemi ile tedavi edilmektedir.

Bir cevap yazın