Horlama Neden Olur?

Uyku hayatınızın neredeyse yarısını kaplar. Aynı zamanda uyku yarı ölüm hali de denilir. Kendinizi tamamen bıraktığınız sadece rüya âlemine geçtiğiniz bu evrede peki neden horlanır?

Horlama Neden Gerçekleşir?

İstem dışı olan bu durum çoğu zaman bedenle alakalı bir durum olup kişiden kişiye değişmektedir.

Çok yorgun olduğunuzda derin uyumanın etkisi ile de çoğu kişide horlama gözlemlenir. Bunun dışında geniz eti problemleri, burun tıkanıklıkları da farklı etkenler arasında sayılır. Horlama dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kişiyi rahatsız ettiği gibi çevresinde bulunan kişileri de bireyden uzaklaştırır.

Horlama Nasıl Giderilir?

Toplumun %50’lik kısmında gözlenen horlama, düzensiz nefes alımlarının sonucunda ortaya çıkar. Önemsiz gibi görünse de tıkanıklık dolayısıyla ölüme kadar sonuçlanabilir.

Beden düzeninde beyinden gelen sinyallerin solunum merkezine gitmemesi üzerine bölgede tıkanma meydana gelir.

Uykunuzu kesintiye uğratan bu evrede gündüz kalktığınızda bitkin ve halsiz olursunuz. İleri yaşlardaki kişilerde tansiyon düşüklüğü ve çarpıntı, baş ağrısı gibi durumlarla karşılaşılabilir. Yutak bölgesinde bulunan kaslar, küçük dil ile tıkanmalar meydana gelir.

Hastalığın Oluşmasına Temel Hazırlayan Faktörler

Geniz eti varlığı ve bademciklerin büyük boyutta olması, kilo sıkıntısı yaşama, boyun çevresinin 40 cm üzerinde olması, gün içinde tüketilen sağlığa zararlı içki ve sigara gibi etkenler, sırt üstü uyuma tekniğini kullanmak gibi durumlar horlamanın var oluşu ve artışı olarak nitelendirilir.

Horlayan bir kişiyi yan yatırdığınızda horlamanın azaldığını hatta kesildiğini fark edersiniz. Sırt üstü yattığınızda boğaz kaslarında gevşemeye ya da daralma oluşmasına neden olur bu da horlamada artış demektir.

Horlama sesinize uyandığınızda mümkün olduğunca sağ ya da sola olacak şekilde yatmalısınız. Grip ya da sinüzit gibi bir rahatsızlık yaşıyorsanız horlama sizin için geçici bir evre olabilir.

Horlama Tedavisi yaptırmak için ana sayfamızdaki formu doldurun.

Bir cevap yazın