Horlama Nasıl Giderilir?

Uyku esnasında burundaki hava yolunun kısmen tıkanmasına bağlı olarak çıkan seslere horlama adı veriliyor. Bahsettiğimiz bu sorunun onlarca farklı nedeni olabilir. Horlama durumundan yoğun şekilde şikayetçi olan kişiler için farklı yöntemler mevcuttur.

Horlama nasıl giderilir sorusunun cevabını arayan kişiler için doğal tedavi yöntemleri, lazer cerrahisi, geleneksel cerrahi ve radyofrekans tedavisi kullanılabiliyor.

Doğal Yollarla Horlama Nasıl Giderilir?

Horlamayı yok etmek için tavsiye edilen bazı özel karışımların çok etkili sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Bilhassa lahana suyu karışımı horlama sorunuyla başa çıkma konusunda çok etkilidir. 2-3 adet beyaz lahana yaprağını 4 bardak suyun içerisinde kaynatın.

Lahanalar haşlandıktan sonra bu suyu 1 bardak olacak şekilde günde 2 kez aç karnına için. Düzenli olarak bu karışımı içtiğiniz zaman horlamalar belirgin olarak azalacaktır.

Horlama Neden Olur?

Horlamaya neden olabilecek birçok farklı etken vardır. Bunların en başında ise; uyku pozisyonu, aşırı kilo, burun tıkanıklığı ve stres yer alıyor.

Özellikle uyku pozisyonu doğru şekilde ayarlanmadığı zamanlarda sürekli olarak horlamalar oluşabilir.

Ayrıca antidepresan kullanımı, alkol ve sigara alışkanlığı, burun eti, geniz eti, yaşlılık ve yorgunluk gibi faktörler; horlamanın belli başlı nedenleri arasında kabul ediliyor.

Horlama En Çok Kimlerde Görülür?

Yapılan bilimsel incelemelere göre erkeklerde kadınlara oranla daha fazla horlama sorununu yaşandığı tespit edilmiştir. Horlama sorununda kişilerde yaş ilerlemesine bağlı olarak cinsiyet durumu ortadan kalkacaktır.

Horlama problemi özellikle yaş ilerlemesiyle ortaya çıkar ve devamlılık arz eder. İlerleyen yaşlarda bu sorunu tedavi etmek de daha zor olacaktır.

Ayrıca obezite ve çeşitli burun problemleri yaşayan kişilerde de daha sık horlama durumu yaşanabiliyor. Yani vücut sağlığında çeşitli bozukluklar görüldüğü zaman bu sıkıntı ortaya çıkabiliyor.

Horlama Tedavisi için sitemizin ana sayfasındaki formu doldurun.

Bir cevap yazın