Horlama Nasıl Geçer?

Kişinin uyku halinde kendisinin duymadığı ancak çevresini uykudan uyandıracak derecede rahatsız edecek şekilde çıkardığı sese tıp alanında “Horlama” adı verilmektedir. Uykusunda horlayan kişi her ne kadar bu durumu farkına varmasa da horlama hastalığı, çevresindeki kişiler için oldukça rahatsız edici bir hastalık olmaktadır. Bu nedenle de çoğu hastalar uykularında horladıklarına inanmasalar da çevrelerindeki aile fertlerine inanıp mutlaka bir uzman doktora başvurarak şikayetlerini dile getirmek durumundadır aksi takdirde horlama hastalığı eşler arasında boşanma nedeni dahi olabilmektedir.

Horlama Hastalığına En Fazla Kimlerde Rastlanmaktadır?

Horlama hastalığının aşırı kilo yani obezite hastalığı, alkol kullanımı, solunum yolu hastalıkları ve yatış pozisyonu gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen bir hastalık olan horlama, özellikle ileri yaşlara gelmiş olan erkeklerde çok sık görülmektedir. Bu bağlamda horlama hastalığına, aşırı kilosu bulunan obezite hastalarında, çok sık alkol tüketen kişilerde, uykusunda yan yatmak yerine sırt üstü yatan kişilerde, solunum yollarında geniz eti ve sinüzit gibi hastalık bulunan kişilerde ve ağız anatomisinde küçük dil ya da yumuşak damak sarkması gibi durumlar görülen kişilerde oldukça fazla rastlanmaktadır. Çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte horlama hastalığı geniz eti olan çocuklarda da görülebilen bir hastalık olmaktadır.

Horlama Hastalığının Önüne Nasıl Geçilmektedir?

Horlama hastalığı uzman doktorlar tarafından tanı konulduktan sonra kısa bir sürede ve basit tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilen bir hastalık olmaktadır. Şayet horlama şikayeti ile gelen bir hastanın tanısı doğru bir şekilde konulamaz ise horlama hastalığının önüne geçilmesi de imkansız hale gelmektedir. Bu süreçte horlamaya neden olan hastalığın ne olduğunu doğru saptamak oldukça önemli olmaktadır. Burun anatomisi nedeni ile horlama meydana geliyor ise burnun şekli ve kemik yapısı düzeltilerek bu durum çözülebilmektedir. Eğer horlamanın altında yatan sebep ağız içinde bulunan küçük bilin uzaması, yumuşak damağın sarkması gibi nedenlerden kaynaklanıyor ise bu durumda horlama hastalığının önüne geçilebilmesi için cerrahi bir tedavi yöntemi uygulanarak dilin kısaltılması ya da damağın geri çekilmesi gibi tedavilere başvurulmaktadır.

Horlama Tedavisi Fiyatları yazısına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın