Horlama Nasıl Geçer?

 Çoğu insan uykusunda horladığını fark etmez ve bu durumdan haberdar olmazken ailesinde bulunan insanlar bu durumdan fazlasıyla rahatsız olabilmektedir. Buna rağmen aşırı gürültülü horlama sorunu olan kişiler kendi horlamalarından haberdar olmasalar da bu gürültüden kendileri dahi uyanabilmektedir. Birçok hasta tarafından büyük oranla önemsenmeyen horlama sorunu özellikle çiftler arasında büyük bir sorun haline gelebilirken ayrılma nedeni dahi olabilmektedir. Bu nedenden ötürü kişiler öncelikle sağlıklı bir yaşam ve kaliteli bir uyku için sonrasında ise aile fertlerine uykusunda rahatsızlık vermemek için ailesinin şikayetlerine kulak asarak bu durumun nedenlerini saptamak ve çözümünü bulmak için yöntemler araştırmalı ve uzman bir kulak burun boğaz cerrahisine müracaat etmelidir.

 

Horlamanın Önüne Nasıl Geçilebilir?

 

Kişinin kendisine oranla çevresindeki kişilere daha büyük zarar verdiği horlamanın önüne geçmek için birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin başında pijama arkasına minik bir top dikmek gelmektedir. Böylece kişinin yan yatması sağlanarak sırt üstü yatması önlenerek horlamanın önüne geçilmiş olabilir. Sigara ve alkol gibi kötü ve zararlı davranışlardan uzak durmak da yine horlama durumunu engellemektedir. Obezite hastalarında kiloya bağlı olarak horlama durumu oldukça fazla görülmektedir. Bu durumda fazla kilolardan kurtularak aynı zamanda horlamadan da kurtulmak mümkün olacaktır. Tüm bu yöntemler horlamanın önüne geçmek için basit yöntemlerdir ve tüm bu yöntemlere rağmen bir sonuç alınamıyor ise kulak burun boğaz cerrahisine giderek asıl sorun için muayene olunmalıdır. Böylece doğru teşhis konulduktan sonra kişinin horlamasının altında yatan nedenler cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir.

 

Bitkisel Yöntemler Horlamayı Durdurabilir

 

Birçok yöntemin yanı sıra sayısız bitkisel çözüm önerileri de horlama üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip olmaktadır. Bal, lavanta ve tarçın horlamayı engelleyecek ve yok edecek en önemli besin ve bitkiler olmaktadır. Ayrıca limon-su karışımı tüketimi de horlamayı durdurmaktadır. Bununla birlikte horlama sorunu yaşayan kişiler balgam söktürücü bitkiler çözüm önerilerine başvurarak günde 2 ya da 3 kez balgam çıkartabilirler ise bu durumda mevcut horlama sorunu büyük oranda ortadan kamış olacaktır.

Bir cevap yazın