Horlama İçin Nereye Başvurmalıyım?

Horlama, kişilerin nefes aldıkları sırada havanın dar bir alan içerisinden geçmesi nedeni ile çevresinde bulunan yumuşak dokularda oluşan titreşim nedeni ile ortaya çıkmakta olan bir ses olmaktadır. Havanın geçmekte olduğu alandaki darlık arttıkça kişilerin horlamalarında da artış meydana gelmektedir. Horlamaya neden olmakta olan bu darlık üst solunum yolunun dil arkasında ve yutak çevresinden dolayı meydana gelmektedir.

Uyku Apnesi Nedir?

Horlamaya sebep olan nedenlerden birisi uyku apnesi olmaktadır. Uyku apnesinin iki çeşidi yer almaktadır. Merkezi olarak gerçekleşmekte olan uyku apnesi kişilerde şiddetli ya da hafif horlamalara neden olmaktadır. Kişilerde gündüz uyuklama ve uyuma isteği görülmektedir. Kişilerde uyku sırasında solunum durması da meydana gelmektedir. Kaliteli bir uyku çekememelerinden dolayı kişilerde yorgunluk, baş ağrısı, çarpıntı, hipertansiyon, araç kullanırken uyuma ya da dalma gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Tıkayıcı uyku apsesi, kişilerin boğazlarındaki kaslar ileri derecede gevşeyerek solunum pasajını kapatması şeklinde oluşmaktadır. Bu kaslar, küçük dil, yumuşak damak, dil ve yutakta yer alan kaslar olmaktadır. Uyku sırasında hava yolunun kapanması nedeni ile kanda oksijen miktarı azalmaktadır. Beynin bu durumu fark etmesi esnasında uyku derinliği azaltılarak hava yolunun tekrardan açılması sağlanmaktadır. Olayın arkasından kişiler kısa bir nefes alarak şiddetli horlamalarına devam etmektedirler. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde burunda bulunan sıkıntılar büyük önem taşımaktadır. Burunlarında kıkırdak, kemik eksikliği, burun eti gibi sıkıntıları olan kişiler de uyku apnesi daha çok şiddetlendirmektedir.

Horlamaya Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Kişilerin büyük bademciklerinin olması ve geniz etlerinin olması, kişilerde fazla kilonun bulunması, kişilerin boyun kısımlarının kısa ve kalın bir şekilde olması, kişilerde kilo ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların bulunması, uyku sırasında sırt üstü bir şekilde yatmaları horlamaya neden olmaktadır.

Kişiler Hangi Durumda ve Hangi Doktora Başvurmalıdırlar?

Kişilerde bütün gece horlama, sabahları yorgun uyanma, kendine gelememe, sabahları baş ağrısı, araç sürerken uyuma isteği, bulunduğu yerde uyuma isteği, uykuyu alamama gibi durumlar söz konusu ise kişilerin kulak, burun, boğaz doktoruna görünmelerinde fayda bulunmaktadır.

Horlama Kişilerde Hangi Hastalıklara Neden Olmaktadır?

Kalp yetmezliği, kalp krizi, ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, beyin kanaması, felç ve uyku sırasında aniden ölüm gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu nedenle horlama şikâyeti bulunan kişilerin doktora başvurmalarında fayda olmaktadır.

Horlama Şikâyeti En Fazla Kimlerde Görülmektedir?

Horlama şikâyeti en fazla erkeklerde ve orta yaşlarda bulunan erişkinlerde görülmektedir.

Horlama Şikâyetinden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bir doktora görünene kadar yanlarında bulunan kişilerin rahatsız olmaması için horlamanın kesilmesine yardımcı olan bazı noktalar bulunmaktadır. Horlayan kişilerin uyumadan önce ağır yemeklerden ve alkolden uzak durmaları gerekmektedir. Eğer kişilerin fazla kiloları var ise diyet yaparak fazla kilolarından kurtulmaları gerekmektedir. Kişilerin kesinlikle yan şekilde yatmaları gerekmektedir. Çünkü sırt üstü yatış pozisyonunda horlamaktadırlar. Kişiler sırt üstü yatmaktan hoşlanıyorlar ise bel kısımlarına tenis topu bağlayarak gece boyunca yan yatmayı sağlayabilmektedirler. Gece uyunan oda içerisinde kesinlikle temiz havanın mevcut olması gerekmektedir. Eğer kişilerin sigara gibi kötü alışkanlıkları var ise bunlardan kurtulmaları gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın