Aşırı Horlama Neden Olur?

Basit bir sorun olarak görülse de horlama hastalığı hem kişinin uyku standardını düşüren ve aynı zamanda aile bireylerinin de uyku oranını düşüren ciddi bir hastalık olmaktadır. Dolayısıyla da horlama hastalığı göz ardı edilmemesi gereken ve çözüme kavuşturulması gereken ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır. Horlama hastalığı bazen sessiz bir şekilde meydana gelirken çoğu zaman gürültülü ve aşırı sesli bir şekilde meydana gelmektedir. Horlama hastalığı uyku halinde kişiyi rahatsız etmese de aşırı horlama durumlarında kişi kendi uykusundan dahi uyanabilir ve bu durum aile fertleri içinde çekilmez bir hal alabilmektedir. Dolayısıyla da aşırı horlama şikayetlerinde kişinin zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurarak bu şikayetin altında yatan nedenlerin saptanmasını ve tedavi edilmesini sağlamalıdır.

Aşırı Horlamaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Aşırı horlamanın altında birçok hastalığı tetikleyen ve hastalık haberi veren nedenler bulunmaktadır. Bu nedenle de aşırı horlama tedavisinin yapılması ya da aşırı horlamanın engellenebilmesi için öncelikle sorunun temelindeki nedenler belirlenmek durumundadır. Büyük çaplı bademcik oluşumu ve geniz eti gibi sorunlar aşırı horlamanın temel nedeni olmaktadır. Büyük oranda çocuklarda görülen geniz eti ve bademcik az oranla da olsa yetişkinlerde de aşırı horlamaya sebebiyet vermektedir. Aşırı horlamayı neden olan önemli etkenlerden bir diğeri de aşırı kilolar olmaktadır. Vücudunda aşırı kilosu bulunan kişiler ve özellikle obezite hastalarının yağ oranı fazla olduğunda solunum yolları tıkandığından dolayı gürültülü ve aşırı bir horlama durumu meydana gelmektedir. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar aşırı horlamayı tetikleyen bir diğer etken olmaktadır. Özellikle uyumadan önce alkol alınması horlamanın şiddetini büyük oranda arttırabilmektedir. Boyun yapısının 40 santimetreden fazla olması da aşırı horlamayı tetikleyen bir diğer neden olmaktadır.

Aşırı Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama tedavisinde önemli olan ilk adım sorunun horlama ya da uyku apnesi olarak tanılanmasıdır. Bu aşamadan sonra sorunun solunum yollarından mı, burun ve kemik yapısından mı ya da başka bir nedenden mi kaynaklandığı saptandığı operasyon ya da cerrahi yöntem ile aşırı horlama tedavi edilebilmektedir.

Horlama Tedavisi Fiyatları yazısına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın